Luleå Baskets smycke

Vinter smyckar Luleå Basket

Publicerad i:

Luleå Basket glittrar inte bara med basketguld. Nu kan du dessutom pryda dig själv med klubbens unika smycken. I centrum skiner klubbens nya logotype, framtagen av Vinter.

När Vinter, med designstrategen Fredrik Johansson i spetsen, jobbat fram Luleå Baskets nya logotype föddes genast tankar om att kunna använda densamma även i andra sammanhang som inte är direkt kopplade till idrotten. Den stiliserade logotypen öppnade upp möjligheterna som nu har blivit verklighet i och med lanseringen av en unik smyckeskollektion med logotypen i centrum.

– Vi fick en perfekt, speciell och fantastisk logotype där de norrbottniska elementen; vattnet, kustlinjen, bergen och himlen tillsammans skapar symbolen ihop med en gestaltning av midnattssolen. Detta inspirerade också Jokkmokks Tenn som tagit fram smyckena som nu förs ut på marknaden av Fritz Olsson, säger Emelie Lundqvist, marknadschef Luleå Basket.

logotyp Basket Luleå Basket

Publicerat söndag 7 februari, 2016

Läs också: